ahsap mobilya temizligi nasil yapilir 2

Ahşap Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap mobilya kavramı doğal ağaçtan üretilen mobilyalar anlamına gelmektedir. Mobilyalar ihtiyaçlarımız gereğinde gelişmiş evlerimizi ve yaşam alanlarımızın en önemli aksesuarları haline gelmişlerdir. Mobilya kullanımı günümüzde aksesuarın yanı sıra gündelik ihtiyaç halini almıştır. Mobilyaların dayanıklı ve kaliteli olmaları oldukça önemlidir. Ahşap malzemeler yapısı gereği bulundukları yere sıcaklık katan malzemelerdir. Kullanımı kolay olan ahşap mobilyaların temizliği ise bir o kadar önem teşkil etmektedir. Temizlik ahşap mobilyanın doğal yapısına zarar vermeyecek bir biçimde olmalıdır. Aksi halde ahşap mobilyanın doğal yapısı zarar görüp bozulabilir.

Ahşap mobilyaların yüzeylerini korumak için rutin bir biçimde temizlik yapılmalıdır. Toz ahşap mobilyaların belli bir zaman sonra ömrünün azalmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda mobilya malzemelerin yapısı olan ahşap, nem ve rutubet karşısında büyük zararlar görebilir. Ayrıca güneşte ahşap mobilyaların doğal yapısını ve renklerini soldurabilir ve şişme yapabilir.

Aşırı ısının ahşap mobilyalarda çatlamasına yol açabileceğinden dolayı bu gibi mobilyaları kalorifer gibi ısı kaynaklarının yanına yerleştirilmemesine dikkat edilmesi gerekebilir. Bunun yanında ise ahşap mobilyaların tozdan sonra diğer etkileneceği alanlar ise ahşap kurtlarıdır. Bu tarz tehditler için özel mobilya cilaları bulunmaktadır. Bunlar cilalar mobilya üreticilerinden veya yetkili kuruluşlardan temin edilebilir.

Ahşap mobilyalar üzerinde yer alan kirleri gidermek için mobilyaların tozunun düzenli biçimde alınması gerekir. Yumuşak lekelerin giderilmesi için ise bulaşık yıkama süngeri ve sabunun karıştırılmasıyla birlikte sünger nazikçe lekelere sürülmelidir. Islak olmayan nemli bezler yardımı ile mobilya temizlenmelidir. Mobilyaların ıslak bezle silinmeleri mobilyaların özlerine zarar verebilir o sebepten nemli bez çok daha sağlıklı olacaktır.

Temizlikte kullanılacak bez mutlaka pürüzsüz nemli yapıda ve ipeksi olmalıdır. Ahşap mobilyalar diğer mobilya türlerine göre daha hassas yapıda olduklarından dolayı temizliği de hassas olmalıdır. Temizliği yapılırken yoğun kimyasal ürünler tercih edilmemelidir.

Yoğun kimyasal ürünlerde ahşabın yapısına zarar verip şişmesi veya doğallığının bozulması gibi sebeplere neden olabilmektedir. Limon veya sirke ile karıştırılmış su içerisinde hafif nemli bez yardımıyla masif mobilyaların tozları günlük olarak alınabilir.

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Toysmar İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden Toysmar. herhangi bir surette sorumlu değildir.”

Sizden GELENLER

Sizden
Takipte Kal!

Takipte Kal!

Takipte Kal!